پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154900
بيوگرافي آيت الله هاشمي رفسنجاني + فيلم و تصاوير
تاریخ انتشار : 1395/10/20 08:48:09
نمایش : 1659
آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام دقايقي پيش درگذشت، در اين گزارش با وي و اقداماتش بيشتر آشنا شويد.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي کيار بيدار به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ آيت الله علي اکبر هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام دقايقي پيش درگذشت.
 
آيت الله علي اکبر هاشمي رفسنجاني در سوم شهريور ماه سال 1313 در روستاي بهرمان شهرستان رفسنجان و در خانواده‌اي نسبتاً ثروتمند به دنيا آمد. او يکي از 9 فرزند ميرزاعلي هاشمي بهرماني و ماه‌ بي‌بي صفريان است.
 
آيت الله هاشمي رفسنجاني تحصيل را، از سن 5 سالگي در مکتب خانه اي در نوق آغاز نمود. در سن 14 سالگي به قم رفت و به تحصيل علوم ديني پرداخت و به درجه اجتهاد نائل شد. اساتيد وي در حوزه علميه قم آيات عظام سيد حسين طباطبايي بروجردي، امام خميني (ره)، سيد محمد محقق داماد، محمدرضا گلپايگاني، سيد محمد کاظم شريعتمداري، عبدالکريم حائري يزدي، شهاب ‌الدين نجفي مرعشي، محمد حسين طباطبائي و حسينعلي منتظري بوده‌ اند.
 
بيوگرافي آيت الله هاشمي رفسنجاني
 
وي در آنجا تحت تاثير تعليمات امام خميني (ره) به سياست روي آورد و به مخالفت با حکومت محمد رضا شاه پهلوي و انقلاب سفيد او پرداخت. با تبعيد امام، نقش هاشمي در مبارزه با شاه و نمايندگي امام در داخل کشور پررنگ ‌تر شد. با وجود نگرش ضد غربي انقلابيون، او سفرهاي زيادي از ژاپن در شرق تا 20 ايالت از ايالات متحده در غرب کرد.
 
بيوگرافي آيت الله هاشمي رفسنجاني+ تصاوير
 
آيت الله هاشمي رفسنجاني پس از انقالب اسلامي عناوين افتخاري متعددي را از مجامع علمي دنيا کسب کرده و دانشگاه تهران نيز عنوان دکتراي افتخاري علوم سياسي را به وي اهدا کرده است.
 
بيوگرافي آيت الله هاشمي رفسنجاني+ تصاوير
 
آيت‌ الله هاشمي رفسنجاني همچنين در شهريورماه 1386 به دنبال رحلت آيت‌ الله مشکيني رئيس فقيد مجلس خبرگان رهبري در دومين اجلاس سالانه دوره چهارم مجلس خبرگان، به رياست اين مجلس مهم و تأثيرگذار برگزيده شد. وي اسفند سال 1389 رياست مجلس خبرگان رهبري را به آيت‌ الله مهدوي کني سپرد.
 
آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1337 با عفت مرعشي که دختري از خانواده روحاني و از نوادگان سيد محمد کاظم طباطبايي يزدي است، ازدواج کرد. او خواهر حسين مرعشي، معاون سيد محمد خاتمي در دوران رياست جمهوري و از مديران اصلي دولت سازندگي است. ثمره اين ازدواج 5 فرزند به ترتيب و به نامهاي فاطمه، محسن، فائزه، مهدي و ياسر است.
 
وي تعدادي کتاب با عنوان مجموعه خاطرات روزانه دارد. او انگيزه‌اش را از نوشتن خاطرات روزانه علاقه به نويسندگي عنوان کرده‌ است.بر اساس خاطرات و ديدگاه‌ها، سخنراني‌ها و مصاحبه‌هاي او چندين کتاب مستقل نوشته شده‌ است. علاوه بر‏‏اين، متن کامل خطبه‌هاي نماز جمعه، مصاحبه‌ها، سخنراني‌ها و نطق‌هاي پيش از دستورش در مجلس، به صورت کتاب‌هاي جداگانه منتشر شده‌ است. از جمله تأليفات وي ميتوان به اين موارد ارزشها و مکتب ها، اسرائيل و فلسطين، امير کبير يا قهرمان مبارزه با استعمارانقلاب يا بعثت جديدآشنايي با تمدن و فرهنگ اسلامي اشاره کرد.
 
آيت الله هاشمي رفسنجاني بيش از آنکه به عنوان يک شخصيت علمي شناخته شده باشد، به عنوان يک چهره سياسي مطرح است و اين هم به خاطر فعاليت هاي فراوان سياسي وي در دوران قبل و بعد از انقلاب است. وي فعاليت سياسي خود را از سال 1340 آغاز کرد. او در دوران قبل از انقلاب، بسيار به امام نزديک بود. 
 
بيوگرافي آيت الله هاشمي رفسنجاني+ تصاوير
 
هاشمي در دوران پيش از انقلاب و در طول نهضت امام خميني (ره) به صورت يک عضو فعال و هميشه در صحنه حضور داشته است. نمونه بارز حمايت ايشان از امام خميني (ره)، حرکتي بود که وي به همراه ديگر علما در اعتراض به زنداني شدن امام انجام دادند. اينان که بعداً در ادبيات سياسي به عنوان «مهاجرين» شناخته شدند، به سمت تهران حرکت کردند و با اجتماع در جلوي شهرباني اعلام داشتند يا امام را بدون قيد و شرط آزاد کنند و يا اينکه ما را همانند ايشان به زندان بفرستند.
 
حضور فعال وي در تمامي صحنه ها مايه قوت قلب مردم خصوصا در شهر قم شده بود. به همين سبب شاه و ماموران ساواک به منظور فروکش کردن آتش انقلاب در قم، چاره را در آن دانستند که افراد موثر را دستگير و روانه زندان کند. از اين‌روي وي را به همراه آقاي رباني شيرازي، بدون در دست داشتن هيچ‏گونه سند و مدرکي، دستگير کرده و به زندان بردند.
 
وي با گروه هايي که وجهه اسلامي داشته و مخالف رژيم بودند نيز همکاري هاي زيادي داشت که نمونه بارز آن همکاري با گروه محمد بخارايي بود. رژيم که به اين همکاري پي برده بود، کوشش کرد تا مدرک و سندي در اين زمينه بدست بياورد و حتي با شکنجه دادن آقاي هاشمي تا سرحد مرگ خواست از وي اعترافي بگيرد، ولي موفق نشد.
 
از جمله فعاليت هاي سياسي وي در دوران پهلوي، حرکت هدفمند در راه نهضت بود. يکي از اين حرکت ها که داراي آثار بسيار مثبت بود، تشکيل شبکه اي از روحانيون وفادار به انديشه هاي امام بود به نام «روحانيت مبارز». اين تشکل که در اواسط سال 1356 تشکيل شد از اعضايي همچون شهيد بهشتي، استادمطهري، شهيد مفتح، شهيد باهنر، آيت الله هاشمي رفسنجاني، آيت الله مهدوي کني، آيت الله خسروشاهي، عبدالمجيد ايرواني، حجت الاسلام ناطق نوري، معادي خواه، شجوني، مهدي کروبي، هادي غفاري و... در آن حضور داشتند. 
 
فعاليت هاي سياسي آيت الله هاشمي رفسنجاني در دوران نهضت باعث شده بود تا امام خميني (ره) وي را به عنوان يکي از افراد مورد اعتماد خود قرار دهد و از وي به عنوان يکي از اعضاي شوراي انقلاب در کنار بزرگان ديگري همچون شهيدبهشتي، شهيدمطهري، شهيد باهنر و رهبر معظم انقلاب استفاده کند. اگرچه در بعد فردي عمده فعاليت مبارزاتي وي پيش از انقلاب را سخنراني‌هاي مختلف و کارهاي انتشاراتي تشکيل مي‌دادند ولي امام در دوران تبعيد، نقش مدير مالي مبارزات انقلاب و نيز ارتباط با ساير گروه‌هاي انقلابي را نيز بر عهده وي گذاشته بود. 
 
بيوگرافي آيت الله هاشمي رفسنجاني+ تصاوير
 
آيت الله هاشمي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي فعاليت‌هاي خود را در عرصه‌ هاي گوناگون پي‌ گيري کرده‌اند، مي توان به عضويت در حزب جمهوري اسلامي، سرپرستي وزارت کشور، رياست مجلس شوراي اسلامي،امام جمعه موقت تهران، جانشين فرماندهي کل قوا،نيابت رياست مجلس خبرگان،رياست جمهوري، رياست شوراي عالي انقلاب فرهنگي، رياست مجلس خبرگان، رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام اشاره کرد.
 
براي مشاهده فيلم اينجا کليک کنيد
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن