پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154923
پرواز ايراني‌ها به ترکيه‌اي ناامن/ آيا مسئولان نظارت مي‌کنند؟
تاریخ انتشار : 1395/10/22 11:07:31
نمایش : 683
با وجود ناآرامي‌ها و حملات تروريستي متعدد در ترکيه، تورهاي گردشگري متعددي از کشورمان به مقصد ترکيه اعزام مي‌شوند.
به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  خبرنگار دفاعي امنيتي گروه سياسي باشگاه خبرنگاران جوان؛ صنعت گردشگري يکي از مهم‌ترين منابع درآمدزا براي کشور ترکيه است و برنامه‌ريزي‌هاي دولت اين کشور براي جذب توريست، به حدي گسترده بوده که طي ده سال يعني از 2002 تا 2012 توانست ميزبان بيش از 295 ميليون نفر گردشگر از سراسر جهان باشد و درآمدي بالغ بر 236 ميليارد دلار عايد خود کند.
 
با اين حال، اين صنعت در سال‌هاي اخير، بر اثر سياست‌هاي مداخله جويانه و جنگ‌افروزانه و حمايت‌هاي اردوغان از تروريست‌ها در عراق و سوريه که موجب ناآرامي‌هاي داخلي و حملات مکرر تروريستي در ترکيه شده است، رو به تنزل گذاشته و بسياري از کشورها از جمله آلمان، آمريکا و ديگر کشورهاي اروپايي، ورود گردشگران خود به ترکيه را محدود کرده‌اند.
 
 
ناامني؛ جاذبه توريستي جديد ترکيه براي ايرانيان
 
در يک نگاه اجمالي به وقايع تروريستي ترکيه مي‌توان نتيجه گرفت که سياست‌هاي اردوغان در رابطه با تروريسم‌پروري، دامنگير خود اين کشور شده است و مهم‌ترين منبع اقتصادي اين کشور را هم تحت تأثير قرار داده است. مروري بر برخي از مهم‌ترين اين حوادث سهمگين، گوياي وضعيت بغرنج و بحراني ترکيه در جذب توريست‌ها و درآمدهاي گردشگري است. شواهد امر را به ويژه نسبت به دو سال 2015 و 2016 ميلادي مي‌توان ذکر کرد؛
 
سال 2015؛
 
بمب‌گذاري در ايستگاه راه‌آهن آنکارا 97کشته و 400 زخمي بر جاي گذاشت.
 
سال 2016؛ 
 
شايد اين سال، بحراني ترين سالي است که تاريخ سياسي ترکيه پشت سر گذاشته است. اين کشور در اين سال، شاهد 27 مورد حمله تروريستي در شهرهاي بزرگ خود بود که در جريان آن‌ها 337 نفر کشته و يک هزار و 418 نفر نيز زخمي شدند.
 
 
ناامني؛ جاذبه توريستي جديد ترکيه براي ايرانيان
 
 
به عنوان مثال، اولين حمله تروريستي ترکيه در سال گذشته ميلادي در 12 ژانويه سال 2016 در ميدان سلطان احمد استانبول عليه گردشگران خارجي رخ داد که در اين حمله، 13 گردشگر آلماني جان خود را از دست داده و 14 نفر ديگر هم زخمي شدند.
 
در 14 ژانويه سال 2016 ميلادي، منطقه چنار دياربکر که خانه‌هاي سازماني پليس و مرکز مديريت پليس اين شهر در آن قرار دارند، با خودروي حامل بمب مورد حمله قرار گرفت. اين حمله 6 کشته و 39 زخمي بر جاي گذاشت.
 
در 17 فوريه سال 2016 ميلادي، حمله تروريستي در ساعت خروج سرويس کارکنان نيروهاي مسلح ترکيه در مرکز آنکارا رخ داد که در اين حمله، 29 نفر کشته و 61 نفر ديگر هم زخمي شدند.
 
در 13 مارس سال 2016 ميلادي، در حمله‌اي که با يک دستگاه خودروي حامل مواد منفجره در ميدان قيزل‌آي در مرکز شهر استانبول و در نزديکي ايستگاه‌هاي اتوبوس صورت گرفت، 37 نفر کشته و 71 نفر ديگر نيز زخمي شدند.
 
در 19 مارس سال 2016 ميلادي، يک عامل انتحاري که بعداً يکي از اعضاي گروهک تروريستي داعش اعلام شد، خود را در ميان مردمي که در خيابان استقلال استانبول گرد آمده بودند، منفجر کرد که اين انفجار، 5 کشته و 37 زخمي بر جا گذاشت و متأسفانه، يکي از کشته‌هاي اين حمله، يک ايراني بود.
 
در 28 ژوئن سال 2016 ميلادي، فرودگاه بين‌المللي استانبول که يکي از شلوغ‌ترين فرودگاه‌هاي جهان به شمار مي‌رود، توسط سه تروريست داعشي مورد حمله قرار گرفت. در اين حمله، 45 نفر کشته و 239 نفر هم زخمي شدند. 
 
حملات تروريستي در ترکيه به قوت خود باقي بود تا اينکه در 15 ژوئيه 2016 ژوئيه، کودتايي نافرجام در ترکيه رخ داد که در پي آن، بيش از 290 تن کشته و هزاران نفر زخمي شدند اما نوار بي ساماني‌ها و آشوب‌ها و حملات تروريستي به کودتا منتهي نشد و فقط در ماه اوت آن سال، بيش از 8 حمله تروريستي ديگر در شهرهاي مختلف ترکيه رخ داد.
 
 
نا امني جاذبه توريستي جديد ترکيه براي ايرانيان
 
 
در 10 دسامبر سال 2016 ميلادي، دو انفجار مهيب و پي‌در‌پي در استانبول رخ داد که 44 قرباني گرفت و 159 نفر نيز زخمي داشت. 
 
بنابر اين شواهد، به طور معمول، در سال 2016 هر ماه، حداقل 2 حمله تروريستي در ترکيه رخ داده است اما اين حملات فقط به سال 2016 خلاصه نمي‌شود و دامنه آن، درست در اولين لحظه سال 2017 با تيراندازي در يکي از بزرگ‌ترين باشگاه‌هاي شبانه استانبول با 39 نفر کشته و 69 نفر زخمي که بيشتر کشته‌ها را نيز اتباع ديگر کشورها تشکيل مي دادند، به سال نوي ميلادي نيز کشيده شد.
 
وقوع اين حمله در اولين روز سال نوي ميلادي، زنگ خطر را از يک سو براي گردشگران ديگر کشورها که قصد عزيمت به شهرهاي توريستي ترکيه را داشتند و از سوي ديگر براي ترکيه که پيش از اين، سالانه ميزبان هزاران توريست از سراسر جهان بود و درآمد هنگفتي نيز از اين راه به جيب زده بود اما بر اثر ناامني‌هاي ناشي از حملات تروريستي، از اين سرمايه مهم محروم مانده، به صدا درآورد.
 
با توجه به حوادث تروريستي پي‌درپي در ترکيه، مدتي پيش، خبرگزاري آناتولي در گزارشي، از کاهش بيش از 26 درصدي سفر گردشگران به استانبول خبر داد و نوشت: بررسي داده‌هاي اداره فرهنگ و گردشگري استانبول نشان مي‌دهد که در سال 2016 ميلادي، فقط در ماه ژانويه، ورود گردشگران به اين شهر نسبت به ژانويه سال 2015 ميلادي، کاهش نداشته ولي بيشترين کاهش در بازه ماهانه، در ژوئن سال گذشته با 35.2 درصد نسبت به ژوئن سال 2015 ميلادي بوده است.
 
 
ناامني؛ جاذبه توريستي جديد ترکيه براي ايرانيان
 
با اينکه اتفاقات رخ داده در ترکيه، صنعت گردشگري اين کشور را تحت تأثير شديد قرار داده است اما سفر ايراني‌ها به شهرهاي مختلف توريستي اين کشور، حتي در بحراني‌ترين روزهاي ترکيه يعني کودتاي 15 ژوئيه نيز ادامه داشته است. 
 
با وجود سرگرداني بيش از 10 هزار گردشگر ايراني در شهرهاي مختلف ترکيه و با وجود ممنوعيت سفر به ترکيه و حالت فوق‌العاده‌اي که دولت ترکيه اعلام کرده بود، عزيمت شهروندان ايراني به ترکيه متوقف نشد و آژانس‌هاي مسافرتي ايران، بيشترين تقاضا را براي سفر به ترکيه داشته‌اند. 
 
مسئول يکي از آژانس‌هاي مسافرتي در تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعي امنيتي گروه سياسي باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اعلام اينکه در حال حاضر، ترکيه، يکي از اصلي‌ترين مقصدها براي مسافران ايراني است، اظهار داشت: طبعآً نمي‌توان از آژانس‌هاي مسافرتي و گردشگري انتظار داشت تا کسب و کار خود را با مانع روبرو کنند و مسافران را از عزيمت به کشورهاي توريستي که درگير بحران‌هاي امنيتي هستند، منع کنند.
 
وي افزود: با اين حال، به نظر مي‌رسد اين، وظيفه دولت است که اين رفت و آمدها که متأسفانه مي‌تواند به قيمت جان گردشگران هم تمام شود را ممنوع کنند ولي در عين حال، تاکنون، شاهد اقدام موثر و مناسبي از سوي دولت براي سر و سامان دادن به سفرهاي گردشگري و توريستي به ويژه به کشورهاي بحران‌خيز مثل ترکيه نيستيم.
 
در همين ارتباط، حسن قشقاوي معاون کنسولي وزير امور خارجه کشورمان، چندي پيش در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعي امنيتي گروه سياسي باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اينکه جان و سلامتي مردم و شهروندان ايراني که قصد عزيمت به سفر گردشگري دارند براي دولت و به ويژه وزارت امور خارجه مهم است و طبعاً ما با سفرهايي که ممکن است خداي ناکرده منتهي به لطمه به شهروندانمان شود موافق نيستيم، افزود: البته بارها و بارها ايراني‌ها را از سفر به کشورهايي که به دلايل سياسي و امنيتي، نمي‌توانند ميزبان خوبي براي مردم کشورمان باشند، برحذر داشته‌ايم اما متأسفانه، گاه توصيه‌هاي ما مورد توجه قرار نمي‌گيرد.
 
در همين راستا، بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه نيز در نشست خبري اخير خود، در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه آيا نظارتي بر فعاليت آژانس‌هاي مسافرتي و گردشگري وجود دارد و آيا اگر کشور مقصد، از حيث امنيتي وضعيت مناسبي نداشته باشد، وزارت خارجه اقدام به پيگيري‌هاي حقوقي خواهد کرد يا خير گفت: چنين امري وظيفه وزارت خارجه نيست و بايد دستگاه‌هاي ذيربط به اين امر ورود کنند. 
 
وي افزود: با اين حال، ما زماني که احساس کنيم که مثلاً سفر به فلان کشور با مشکل امنيتي براي شهروندانمان روبروست، اطلاع‌رساني خواهيم کرد و از شهروندانمان خواهيم خواست که به اين سفر نروند.
 
با اين همه، وضعيت سفر گردشگري به ترکيه براي برخي شهروندان ايراني، وضعيت جالبي دارد. با اينکه ترکيه حتي در نخستين روز سال نوي ميلادي هم از وقوع حوادث تروريستي در امان نبوده، ولي تحقيقات ميداني و اطلاعات به دست آمده از آژانس‌هاي مسافرتي کشورمان به ويژه در تهران، حاکي از آن است که روزانه بيش از 10 پرواز از ايران به کشور ترکيه و بخصوص شهر ناامن استانبول صورت مي‌گيرد.
 
اين در حالي است که در طي سال‌هاي اخير، بيشترين ميزان و موارد حملات تروريستي به شهرهاي مهم و مراکز توريستي ترکيه و به ويژه شهر استانبول که از ديرباز، توريست‌پذيرترين شهر ترکيه بوده، رخ داده است. 
 
بر اين اساس، با اينکه اکثر کشورها ورود گردشگران خود به ترکيه را به حداقل ممکن رسانده‌اند و با توجه به اتفاقات ترکيه و حملات تروريستي پي‌درپي در اين کشور، وضعيت نظارت به سفرها و تورهاي ترکيه در کشور ما هنوز هم مشخص نيست و به نظر مي‌رسد سازوکارهاي لازم براي کنترل رفت و آمدها به ترکيه در کشور ما تعيين نشده‌اند که در اين باره، نياز به اقدام و چاره انديشي مسئولان امر احساس مي‌شود.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن