پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154931
لزوم گفتگو با روسيه/ احياي نقش رهبري آمريکا در جهان
تاریخ انتشار : 1395/10/23 08:14:08
نمایش : 675
نامزد دونالد ترامپ براي تصدي پست وزارت خارجه آمريکا ضمن دادن وعده احياي رهبري آمريکا بر جهان بر لزوم گفتگو با روسيه و شکست داعش تاکيد کرده و تحريم هاي ايران را ابزاري قدرتمند خواند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  خبرگزاري مهر به نقل از يو اس اي تودي، «رکس تيلرسون» نامزد دونالد ترامپ براي تصدي پست وزارت خارجه آمريکا در جلسه استماع سنا امروز وعده داد تا نقش رهبري آمريکا در جهان را احيا کند و داعش را در خاورميانه شکست دهد.

وي در کميته روابط خارجي سنا گفت: رهبري آمريکا بر جهان نه تنها بايد احيا شود بلکه بايد تصريح شود.

تيلرسون در عين حال گفت که اولين اولويتش شکست گروه تروريستي داعش خواهد بود.

وي درباره روسيه گفت: آمريکا در رابطه با روسيه چشمانش را بايد کاملا باز کند. روسيه امروز تهديداتي را متوجه ما مي کند. روسيه به اوکراين و کريمه تجاوز کرد و مقررات را زير پاي گذاشت. اما اين بخاطر نبود رهبري آمريکا بود که در را براي روسيه باز گذاشت.

تيلرسون درباره روابط با روسيه افزود: ما دوست نيستيم و ارزش هاي مشترک نداريم اما مي توانيم ميزان تنش ها را کاهش دهيم. براي خارج نشدن اوضاع از کنترل نيازمند به مذاکره با روسيه هستيم.

وي به اينکه آيا روسيه در حلب مرتکب جنايت شده است و پوتين رئيس جمهور روسيه يک جنايتکار جنگي است، جواب منفي داده و گفت براي قضاوت در اين خصوص نياز به اطلاعات بيشتري دارد.

تيلرسون در پاسخ به اين سوال که چرا موقعي که در اکسون موبيل بوده عليه تحريم‌هاي ايران، سوريه و سودان لابي کرده هم گفت که وي هيچ وقت شخصا عليه تحريم‌ها لابي نکرده‌است. تا جايي هم که خبر دارد، اکسون هرگز عليه تحريم‌ها لابي نکرده است.

وي افزود: تحريم ابزاري قدرتمند است و تحريم‌هاي ايران به شدت موثر بود به اين دليل بود که ديگران هم به آن پيوستند.

نامزد پست وزارت خارجه آمريکا مدعي شد: تهديد ايران فقط محدود به مسئله هسته‌اي نيست و بايد براي مختل کردن حمايت اين کشور از تروريسم هم تلاش کرد و براي مهار ايران و جلوگيري از گسترش آن از تمامي ابزارها استفاده کرد.

تيلرسون با اشاره به اوضاع سوريه نيز مدعي شد که در حال حاضر اين روسيه، ترکيه و ايران هستند که تحولات سوريه را ديکته مي کنند.

وي همچنين گفت که نمي‌توان هم داعش را شکست داد و هم اسد را کنار زد. اين کار سختي است.

تيلرسون در بخش هايي ديگر از سخنانش ترکيه را متحد قديمي آمريکا و ناتو خوانده و خواستار تعامل با اردوغان رئيس جمهور ترکيه شد.

نامزد پُست وزارت امور خارجه آمريکا در عين حال بر اهميت بکارگيري رسانه هاي جمعي جهت انتقال ديدگاه واشنگتن به شهروندان روسيه تأکيد کرد.

تيلرسون گفت: «بهره گيري از فرصت برقراري ارتباط با مردم روسيه از طريق مکانيسم هايي که در گذشته موفقيت آميز بوده اند همچون راديو اروپاي آزاد و همچنين ارائه اطلاعات بر روي اينترنت، شهروندان روسيه را از زاويه اي متفاوت در جريان روند رويدادها قرار مي دهد؛ و اين روشي مهم براي اطلاع رساني به مردم روسيه در مورد واقعيات است».

وي با انتقاد از قطعنامه اخير شوراي امنيت سازمان ملل عليه شهرک سازي هاي اسرائيل در اراضي اشغالي فلسطين، گفت که اين قطعنامه به مذاکرات صلح «کمکي نخواهد کرد».

اين نامزد پست وزارت خارجه آمريکا همچنين گفت که تصويب اين قطعنامه امکان تنظيم مجموعه اي خوب از شروط لازم براي تداوم گفتگوها را کاهش داد.

تيلرسون در ادامه به آنچه که ترامپ در خصوص رابطه با اسرائيل گفته بود، اشاره نموده و گفت: «ما به تعهداتمان در قبال اسرائيل به عنوان مهمترين متحد استراتژيک خود عمل خواهيم کرد».

وي خطاب به اعضاي کميته روابط خارجي مجلس سنا در خصوص روابط با چين گفت که آمريکا بايد براي پکن روشن سازد که ساخت و سازها بايد در جزاير مورد مناقشه درياي چين جنوبي متوقف شود.

تيلرسون در اين باره گفت: «ما بايد به چين يک پيام روشن بفرستيم مبني بر اينکه در وهله اول، ساخت و ساز در جزاير [مورد مناقشه] بايد متوقف شود و دوم آنکه به پکن اجازه دسترسي به اين جزاير داده نخواهد شد».

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن
 
سامانه ارتباط با ما
شنبه 12 اسفند ماه
یک شنبه 13 اسفند ماه
دوشنبه 14 اسفند ماه
روز احسان و نیکو کاری

سه شنبه 15 اسفند ماه
روز درختکاری

چهارشنبه 16اسفند ماه
پنج شنبه 17اسفند ماه
جمعه  18اسفند ماه
ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

سامانه ارتباط مردمی کیار بیدار
کانال پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
پیام رسان سلام

پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار در
اینستا گرام

 
سامانه اعلام برنامه 
کیار بیدار
اوقات شرعی
پیوند ها
موسسه پژوهشي تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره)

دفتر مقام معظم رهبري

دفتر حفظ و نشر آثار آيت الله خامنه اي

پايگاه اطلاع رساني دولت

مجلس شوراي اسلامي

وزارت خانه ها

جستجو گر يوز

استعلام تخلفات رانندگي

سامانه اعلام نياز يارانه دريافتي

سامانه گردشگري شهرستان کيار

تقويم ئو مناسبت ها

اخبار انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي

پارسي جو -موتور جستجوي ايراني

اعتراض به حذف يارانه

پيام رسان سلام