پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پر بحث ترین ها
همراهان بیدار
امروز
-1
دیروز
-1
کل
-1
 
اخبار برگزیده
کد مطلب: 154938
کيفيت‌سنجي محصولات کشاورزي با امواج فراصوت قبل از برداشت
تاریخ انتشار : 1395/10/23 08:43:03
نمایش : 665
محققان دانشگاه فني‌وحرفه‌اي استان آذربايجان غربي اخيرا در مطالعات خود سامانه‌اي براي کيفيت‌سنجي محصولات کشاورزي طراحي کرده‌اند که کشاورزان با به‌کارگيري اين سامانه نه تنها از کيفيت محصولات کشاورزي خود قبل از برداشت مطلع خواهند شد، بلکه امکان انتخاب زمان دقيق برداشت نيز براي آن‌ها فراهم مي‌شود.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي کياربيدار به نقل از  ايسنا آزمون فراصوتي يکي از روش‌هاي آزمون غيرمخرب است که در زمينه کيفيت‌سنجي محصولات کشاورزي به کار مي‌رود و با توجه به اهميت  آن، اين نوع آزمون‎‌ها در حال توسعه است.

بررسي کيفيت محصولات و چگونگي اندازه‌گيري آن در کشاورزي پيشرفته اهميت فراواني دارد، از اين رو استفاده از روش‌هاي آزمون فراصوت در ارزيابي فرآوري مواد غذايي از گذشته متداول بود است.

کيفيت‌سنجي غيرتهاجمي و غيرمخرب موضوع جديدي در عمليات پس از برداشت است که به کمک آن ويژگي‌هاي اندازه‌گيري شده با روش‌هاي غيرمخرب به کيفيت محصول ربط داده مي‌شود که در اين راستا به کارگيري امواج فراصوت در تشخيص خواص محصولات کشاورزي مانند ميوه‌ها و صيفي‌جات و سبزيجات، فناوري جديدي است.

تاکنون بيشترين کاربرد امواج فراصورت در پزشکي، بررسي جوش و صنعت هوافضا بوده است؛ اما به ‌کارگيري اين فناوري در کشاورزي و صنايع مربوط به آن نسبت به ساير رشته‌ها محدودتر بوده است. علت اصلي کاربرد محدود اين فناوري را بايد در ويژگي‌هاي منحصر به فرد و پيچيده مواد کشاورزي جستجو کرد.

بر اين اساس محققان در دانشگاه فني‌وحرفه‌اي استان آذربايجان غربي با اجراي پروژه تحقيقاتي موفق به طراحي سامانه فراصوتي براي کيفيت‌سنجي محصولات کشاورزان شدند. اساس کار اين سامانه پردازش سيگنال‌هاي عبوري از محصولات کشاورزي است.

کاوشگرهاي فرستنده و گيرنده، برنامه کنترل، رايانه و سامانه جمع‌آوري داده‌ها از جمله قسمت‌هاي اصلي اين سامانه به شمار مي‌رود. سامانه با پردازش سيگنال‌ها به صورت نيمه‌خودکار ويژگي‌هاي سرعت و ميزان تضعيف را تعيين مي‌کند.

نتايج بررسي‌ها نشان داد که با استفاده از امواج غيرپيوسته (تپي) با بسامد 40 کيلوهرتز و توان نسبتا کم، مي‌توان امواج فراصوت را از بيشتر محصولات کشاورزي عبور داد. با در نظر گرفتن ماده واسط، ضخامت مناسب نمونه و نيروي تماس کم، سامانه کيفيت‌سنج فراصوتي با دقت خوب، سرعت مناسب و نيمه‌خودکار، ميزان تضعيف و سرعت امواج عبوري از نمونه‌ها را اندازه‌گيري مي‌کند.

اين سامانه به منظور سنجش، امواج فراصوت را از داخل بافت ميوه عبور مي‌دهد و اين امواج بسته به نوع بافت و بافت ميوه، تضعيف و سرعت آن نيز کم مي‌شود. اين سامانه با محاسبه مقدار ضريب تضعيف و سرعت آن، به صورت غيرمخرب ميزان رسيدگي و کيفيت محصول را تعيين مي‌کند.

اين سامانه پارامترهاي کيفي و کمي ميوه شامل ابعاد، وزن، چگالي، سختي، قند احيا، اسيديته، pH، درصد ماده خشک و «بريکس» و رنگ که از جمله شاخص‌هاي رسيدگي ميوه است را اندازه‌گيري خواهد کرد.

به واسطه اين دستگاه، کشاورزان قبل از برداشت محصول از کيفيت و ويژگي‌هاي دروني محصولات خود مطلع مي‌شوند، ضمن آنکه اين سامانه امکان پيش‌بيني و انتخاب زمان دقيق برداشت محصولات را اعلام خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، اين پروژه تحقيقاتي از سوي جميل عباس‌نژاد، عليرضا ملکي و رقيه اشرفي يورقانلو در دانشگاه فني‌وحرفه‌اي استان آذربايجان غربي اجرايي شده است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن